© 2016 Izabela Marcinkiewicz IMAG0568

Być albo nie być UK-EU-UK

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

IMAG0568

 

Być albo nie być  UK-EU-UK

Obserwuję ostatnie wydarzenia związane z referendum  w UK, wyborami w Stanach oraz dotyczące wojny nienawiści (war of hatred), bo chyba ten rok można tak nazwać, jeśli chodzi o ilość osób, które żyjąc w nikomu nie zawadzający sposób straciły życie z powodu tego, ze komuś innemu nie podoba się ich świat, nie funkcjonuje według ich wyobrażeń. Kryją się za tym ogromne emocje.

A od emocji są psychoterapeuci, psychoanalitycy, po części psycholodzy, socjolodzy, filozofowie i psychiatrzy (w tej dyskusji nie było od lat). UK wykorzystuje „dobry” moment żeby ewentualnie rozważyć wyjście z Unii.

Poprzez dobry moment rozumiem wydarzenia, które prowadzą do eskalacji problemów migracji. Czy rozwiązaniem ma być „schowanie głowy w piasek”.

Ok, Wielka Brytania, o czym wspominałam wcześniej często uważa siebie za nie- Europę, choć historia wskazuje inaczej, wystarczy cofnąć się choćby do przełomu XVII i XVIII wieku.

Poradziliby sobie bez UE, ale jeśli powiedziało się „a” nie należy powiedzieć „b”? Jest ciekawe przysłowie angielskie: No man is an Island, żaden człowiek nie jest wyspą, i można to odnieść do państw. Przenikamy się, wymieniamy pomysłami, lepszymi gorszymi itd…

Wielka Brytania jest najbardziej kosmopolityczna w Europie, tak jak USA za oceanem, i nie widzę jej jako państwa, które ma teraz zamykać swoje wrota przed multikulturowością, powiedzieć stop kontynuacji kosmopolityzmu.

Myślę, że jednak dla szarego obywatela, Brytyjczyka (który często ma 2 paszporty)  jest to zrozumiałe, a dyskusja odbywa się na polu media i politycy.

Sądzę, że wystarczy zmienić pewne przepisy, bardziej je wyartykułować, bez potrzeby wychodzenia z sojuszu europejskiego.

Czy będzie ‚trzęsienie ziemi’?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany.

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×