© 2016 Izabela Marcinkiewicz cropped-cropped-vivaaa51.jpg

imi, emi, mi – gracja

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

cropped-cropped-vivaaa51.jpg

 

Co znaczy słowo ‘emigrant/imigrant’ w EU w odniesieniu do obywatela EU.

Czy w ogóle powinno być ono używane?

Nazywać Polaka imigrantem w UK, czy to innym kraju UE? Nie zgadzam się z tym.

Ja nigdy nie czułam się jednym z nich. Może to bierze się z faktu, że dla mnie miejsce to ludzie, a nie granice, obszary na mapie, czy sam fakt, ze akurat musze pokazać paszport przy przekraczaniu granicy.

Póki Europejczyk należy do Unii Europejskiej, a tym bardziej do strefy Schengen, gdzie przemieszczanie się z kraju do kraju jest prawie nieodczuwalne. Określenie emigrant/imigrant uważam za zbędne, logicznym byłoby stwierdzenie, że możemy stawać się nim wyjeżdżając poza Unie, poza nasza ‘comfort zone’.  W innym przypadku jesteś na swoim boisku, na swoim ogródku, terenie, tylko ludzie mogą mówić w innym języku, ale zawsze ktoś będzie mówił po angielsku(dobrym, bądź mniej dobrym, jeśli nie na ulicy, to w hotelu, punkcie informacji turystycznej itd.)

Emigrant kojarzy się z przeniesieniem codziennego życia poza miejsce swojego dotychczasowego pobytu, często w celu poprawy bytu. Ale są tez ludzie, którzy zmieniają kraj zamieszkania ze względu na warunki pogodowe, czy chcą zmienić otoczenie lub zdobyć doświadczenie, albo jadą  w nieznane, by przeżyć coś innego, odmiennego. Czy ich też nazywać emigrantami, czy tymczasowymi rezydentami, bądź długoterminowymi turystami? Terminy: Emigrant, czy Imigrant kojarzą się teraz dosyć smutno, negatywnie, szczególnie ze względu na problemy uchodźców i kwestie z uchodźcami.

Może Wielka Brytania stwierdziła, że nie jest w stanie udźwignąć problemu migracji w ogóle i stad chęć wycofania się z EU i  może ma miejsce cicha współpraca ze Stanami Zjednoczonymi?

Szary obywatel często ‘nie ogarnia’ tych kwestii. Dla zwykłego obywatela wyjście WB z EU oznacza zmianę, nierzadko diametralną, a ludzie nie lubią zmian z zasady. Nawet ” dobrych”. A ‘wielcy’ tego świata; oni zawsze mają swój interes.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany.

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×