© 2016 Izabela Marcinkiewicz 090617_Vi_Londyn_0225

W zasięgu ręki

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×
090617_Vi_Londyn_0225
Polskie zarobki kontra te w UK.
Moją karierę zawodową zaczęłam w Wielkiej Brytanii dawno temu.
Przyglądam się polskim zarobkom i nie dowierzam, przecieram oczy ze zdziwienia gdy widzę, ze polski manager(wyzszego szczebla) zarabia średnio tyle ile szeregowy pracownik w Uk. Pielęgniarka polska zarabia tyle co sprzątaczka, czy sklepowy w Wielkiej Brytanii(mam na myśli fakt, ze te zawody nie wymagają specjalnych kwalifikacji, doświadczenia).
Najwięcej płacą w sektorze IT i finansach, z tymże zarobki w wysokości 7-8 tys na rękę to wysokie zarobki dla IT managera, podzas gdy wykonując entry/junior/regular level job w Uk w biurze zarabiasz około 9-10 tys lub więcej po odpowiedniej szkole/studiach i z dobrymi perspektywami.
Średnia miesięczna pensja w Polsce to trochę ponad 4tys, podczas gdy w uk jest ona 2,5 razy większa.
Cyferki angielskie bardziej przekonują, jednak trzeba wziąć pod uwagę że wynajem mieszkania w Londynie, w porównaniu do Wawy to średnio 2,5krotność.
Tylko w UK dla początkujących, nowoprzyjezdnych najtańszym rozwiązaniem okazuje się wynajęcie pokoju, a nie mieszkania (nie na poczatek). Tym samym z tej pensji można coś odłożyć . Cena jedzenia jest trochę wyższa, ceny ubrań z sieciówek cenowo plasują się podobnie.
Jeśli jesteś kreatywny, samodzielny, pracowity, komunikatywny, przedsiębiorczy odnajdziesz się zarówno w Polsce jak i wielkiej Brytanii. I będziesz zarabiać dobrze, jeśli nie bardzo dobrze.
Jeśli liczysz tylko zera i kurs walutowy i to jest jedyny powód który skłania Cię do wyjazdu do UK, to warto zastanowić się nad innymi kosztami życia codziennego, które są  większe niż Polsce.
Jeśli chcesz żyć godnie za granicą musisz myśleć o sobie tam, jak byś myślał o sobie w Polsce i w kazdym innym wybranym kraju.
Nie ma co zgrywać zagranicznego macho, który zasuwa tam jak wół w pracy poniżej swoich faktycznych umiejętności , mieszka w ciasnym pokoju, kupuje towary z najniższej półki i przyjeżdża do Polski odgrywając, powiedzmy ‚bogacza’, bo tyle odłożył (żyjąc w WB jak mysz pod miotłą).
Szanujmy się.
Tak, przeciętna sprzątaczka, sklepowa zarabia 3 czy 4 razy więcej niż w Polsce, ale kto podejmuje się tych prac? Osoby nie znające angielskiego, osoby które nie wierzą w siebie, badz grają w bezpieczne karty???
Jedziesz do UK, zainwestuj w naukę angielskiego i wtedy podbijaj UK w zawodzie, który będzie sprawiał  że będziesz chodził z wysoko podniesioną głową. Warto myśleć długoterminowo.
Nie rezygnować z marzeń, z siebie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany.

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×