© 2016 Izabela Marcinkiewicz 090617_Vi_Londyn_0802

Krzywe zwierciadło, ‚the intelligent tabloid’

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

 

090617_Vi_Londyn_0802

Krzywe zwierciadło

 

Coraz częściej przychodzi mi czytać, a raczej rzucić okiem na różne newsy o celebrytach, gwiazdach itd.…

I nie dlatego, że chce o nich czytać. Po prostu przeglądając główne strony portali, nie sposób nie  zwrócić uwagi na niektóre headlines (nagłówki).

Najbardziej chwytliwe to:” miała wypadek”, “jechała pod wpływem”, „rozwiódł/a się”, “rozstali się”,” zeszli”, „ma nową miłość”, także te o śmierci, narodzinach. Generalnie sytuacje i wydarzenia, które są istotne dla każdego z nas, znaczącą zmiana.

Niemniej zauważam, że plotkarskie portale internetowe, serwisy informacyjne ze świata tzw. show-biznesu, kolorowe pisma należące do grupy tabloidów, wszystkie podejmują wątki o celebrytach we właściwy sobie, skandalizujący sposób, koncentrując się na szokujących informacjach, barwnych i pikantnych szczegółach z życia prywatnego osób publicznych.

Inaczej to wygląda w prasie brytyjskiej, gdzie chyba już prawie nic nie szokuje i informacja przedstawiana jest w ‘naturalny’ sposób, czyli informacyjny, np. ktoś sobie zrobił zdjęcie i dał na Instagram itd. W Polsce jest to piętnowane i często taki news przedstawiany jest ironicznie.

Tamta prasa nie jest tak krytyczna jak polska, która od razu ocenia, wyrabia zdanie na dany temat, zamiast dać czytelnikowi taką możliwość. Czyli jednym słowem daje ‘rybę’, a nie ‘wędkę’.,

Mamy podaną informację  jak gotowe danie, możesz powiedzieć czy ci smakuje czy nie, jednak masz narzucone co jesz, i jak je trawisz :/

Oba podejścia łączy jednak prosty, przyswajalny język. Dla każdego zrozumiały.

Jeden z najpopularniejszych tabloidów w UK, nazywa siebie ” the inteligent tabloid.” Tłumaczyć chyba nie trzeba. W Polsce mamy tytuł ‘fakt’, czyli 100% prawdy??? i super express, co raczej kojarzy się z pociągiem, albo z szybkością w dostarczaniu nam informacji.  Teksty maja być krótkie i zrozumiałe i od razu ukształtować naszą opinię. Króluje często banał, ciekawość, by nie powiedzieć; wścibskość

Śmiejemy się z tabloidów, ale  jednocześnie ludzie je kupują (cena niska) i czytają.

Czytają mądrzy, mniej mądrzy, inteligentni i mniej inteligentni, dociekliwi, bądź po prostu wścibscy. Pewnie z czasem tabloidy, nie będą traktowane jako źródło sensacji, tylko po prostu gazeta informacyjna, ilustrowana zdjęciami. Jak  na  początku ich powstania. Taka kolej rzeczy. Stracą też swoją świeżość, bo zawsze wyprzedzi je Internet.

Ale ludzie i tak będą czytać o rozwodzie pani X korzystając z wielu źródeł, bo może inni napiszą o jedno zdanie więcej, o jedną plotę dalej. Przyznajmy, że jesteśmy ciekawi cudzego życia, cudzych wpadek i cudzych nieszczęść. Szczęść jakby mniej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany.

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×