© 2016 Izabela Marcinkiewicz 090617_Vi_Londyn_0415

swoboda i wolność

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

090617_Vi_Londyn_0415

Wolność słowa

Każdy ma prawo wypowiedzieć się na dany temat, wyrazić opinię, jednak czasem powstrzymujemy się, bo ‘wymaga ‘tego od nas środowisko, otoczenie. W biznesie nie powiemy wielu rzeczy osobie, z która robimy interesy, choćbyśmy nie wiem jak jej nie lubili.

Trzeba być ‘politcally correct’ i język trzymać za zębami. Użyłam słowa” politcally”. To właśnie politycy maja oklepane regułki, żeby chwycić nas za serca, poruszyć i abyśmy na przykład zakreślili ich nazwisko na liście wyborczej.

Sytuacje często wymagają, albo zmuszają nas do tego żeby zakleić usta i powiedzieć cos, z czym si nie zgadzamy. Hipokryzja polityków jest znana. Ale i zwykłych ludzi, którzy czują się dopuszczeni do rozmowy. To w intrenecie anonimowo napiszą używając najrozmaitszych skojarzeń. W rozmowie na żywo hamują się, bo maja twarz i nazwisko.

Dziennikarze natomiast pełnią role pomostu pomiędzy zakazem, strachem przed słowem, a jego wolnością. Są przedstawicielami społeczeństwa w mówieniu głośno, tego co zazwyczaj mówi się cicho, pod nosem, lub w sposób pośredni. I chwała im za to.

Blogersi tez piszą to co myślą, przynajmniej cześć z nich.
Ja tez teraz mogę pisać co chce, kiedy chce. A jeszcze niedawno miałam spore ograniczenia. Co się stanie, jeśli powiem o tym, co, jeśli powiem tak, a nie inaczej? To człowieka wyniszcza. Pytania i brak odpowiedzi.

Dziś wiem, ze brak cenzora-cenzury mi służy. Znalazłam klucz do złotej klatki. Był moment, ze go w ogóle nie szukałam.
Teraz mam przywilej myślenia po swojemu. Powiedzmy, bez ograniczeń w ramach rozsądku.
Pisanie tekstu ma sens, jeśli możesz wyrazić w nim siebie.

Podstawa szczęścia jest wolność, a podstawa wolności odwaga.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany.

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×