© 2016 Izabela Marcinkiewicz 03_isabel_viv_15

Ale jazda…

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Być kierowcą… Moje doświadczenie za kierownicą w UK i Polsce

03_isabel_viv_15

Czasem tęsknię za kierownicą, a nie umiem prowadzić jeszcze stopami ;-) , jak co niektórzy. Ok, jest jeszcze możliwość zastosowania udogodnień i potrzebnych dodatków dla osób jednoręcznych. Jednak nie o tym będę pisać.

Pamiętam, jak pierwszy raz przejechałam się warszawskimi ulicami. Generalnie czułam się na nich nieco jak na nieprzystosowanym torze wyścigowym, albo jak zwierzę dołączające  do dzikiej watahy i później jakoś szło.

Zaznaczę, ze zdawałam egzamin na  prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, gdzie przyznam panuje duża kultury jazdy, oczywiście z małymi wyjątkami.

Tam, poza centrum Londynu jazda samochodem to przyjemność, włączam tempomat i jadę, oczywiście z ulubioną muzyką w tle.

Pamiętam jedna podróż przez Szkocję i kilka godzin wspaniałych widoków ; zwężane drogi, owce wyskakujące na drogę a czasem i kozy, nawet trafił się jez. ;-)

Londyn to już inny świat, i wymaga dużo większej koncentracji nawet większej niż jazda w Warszawie, prawie cały czas jesteś ‘obtrąbiony’ bez powodu, tak czy inaczej po centrum Londynu jeżdżą głownie taksówki tzw. black cabs, samochody prywatnych firmy oraz minivany i samochody dostawcze.

Congestion charge, czyli oplata za wjazd do miasta oraz korki plus spore kwoty za parking (poza parkingami przy/w centrach handlowych) mogą skutecznie odstraszyć niejednego kierowcę.

Przeciętny brytyjski uczestnik ruchu drogowego jest uprzejmy, jedzie przepisowo, nie wyprzedza ,kiedy nie jest to wskazane, czy konieczne, nie zajeżdża drogi, nie ‘rzuca mięsem’, co w Warszawie jest codziennością. Kierowca polski ma nad czym popracować? Przede wszystkim nad uprzejmością.

A co Ty sadzisz, czytelniku?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany.

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×