© 2014 Izabela Marcinkiewicz Fotor022623185

we.men in business

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×
Ostatnio sporo się mówi o roli płci w społeczeństwie, o znaczeniu roli kobiety i mężczyzny w biznesie czy w życiu rodzinnym.
Skupmy się na pozycji kobiety w biznesie.
Dziś nadal wiele polskich kobiet tłumi w sobie ambicje związane z rozwojem zawodowym, piastowaniem wysokiego stanowiska. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w społeczeństwie ciągle panuje przekonanie, że ten twardy biznes i najwyższe szczeble kariery zarezerwowane są dla mężczyzn.
Statystyki pokazują, że w Polsce kobiety na stanowiskach kierowniczych stanowią 40%, natomiast tylko w 4% firm pełnią one funkcje menadżera wyższego szczebla.*
Owszem, zgadza się, że jest coraz więcej kobiet decydujących się na rozwój zawodowy, jednak bardzo często ich droga okupiona jest wieloma wyrzeczeniami (np. rezygnacją z macierzyństwa).
„Na miejscu” znacznie częściej niż mężczyźni są obiektem dyskryminacji i mobbingu, a także otrzymują niższą płacę niż koledzy na tym samym stanowisku.
A przecież liczby mówią same za siebie. Zgodnie z raportem organizacji Catalyst**, to właśnie w firmach, na których działalność widoczny wpływ miały kobiety wyższe były najważniejsze wskaźniki efektywności (zwrot z kapitału – o 53%, rentowność sprzedaży – o 43%).
Ponadto, dla kobiet bardzo ważne w biznesie są relacje międzyludzkie. A przecież firma to ludzie.
My, kobiety niestety nadal jesteśmy w oczach mężczyzn tą słabszą płcią, postrzeganą jako matkę – rodzicielkę, orędowniczkę ogniska domowego (house manager?), a nie jako równorzędny partner w biznesie.
Drogie panie, nie pozwólcie, aby stereotypy uśpiły w Was potencjał „business woman”.
Do dzieła!
* „Kobiety i władza w biznesie”, raport Deloitte, 2012 r.
** raport z analizy spółek Fortune 500, największych amerykańskich firm

Komentarze (5)

 1. ~bogna
  Wysłany 6 lutego 2015 w 00:20 | #

  Nie ma Kobiet w biznesie, jak i gdzie indziej, jeżeli są Kobiety w biznesie, to one są męskie, nie są Kobietami, to jest nierealne, natomiast te Kobiety, które są w biznesie, są albo męskie, jak wiele przykładów, albo dzięki pomocy męża, rodziny, wuja, dziadka, czyli chłopa! Taka jest prawda

 2. Wysłany 26 lutego 2015 w 23:04 | #

  Zagdzam sie absolutnie z pania. Mieszkam i pracuje w Chicago i tutaj rowniez ta „dyskryminacja pluciowa” jest bardzo widoczna. Co prawda politycy probuja cos tam zdzialac i niby wyrownac zarobki, ale zajmie im to jeszcze kilkanascie laz zanim my zobaczymy resultaty. Bialy mezczyzna po 40 tce zawsze bedzie wybrany na stanowisko menadzerskie, nawet jak inna kandydatka bedzie kobieta wyksztalcona, w tym samym wieku i z takim samym doswiadczeniem.
  Zycze szybkiego powrotu do zdrowia.

 3. Wysłany 2 maja 2015 w 17:47 | #

  Niesamowity wpis !

 4. Wysłany 8 maja 2015 w 08:01 | #

  Ja również zgadzam się z Panią. Świat bez kobiet byłby nudny

 5. ~M.
  Wysłany 18 września 2015 w 11:55 | #

  „orędowniczkę ogniska domowego”?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany.

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×